Polecamy
Bezpieczny dom – jak chronić się przed zaczadzeniem?
Systemy alarmowe

Bezpieczny dom – jak chronić się przed zaczadzeniem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania związków węglowodorowych, takich jak węgiel czy benzyna.

To zjawisko oznacza, że w spalaniu nie ma wystarczającej ilości tlenu do tego, żeby węgiel mógł w pełni zareagować i wytworzyć nie tlenek, a dwutlenek węgla, czyli CO2. Obecność tlenku węgla w powietrzu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Niestety do potencjalnego zatrucia tlenkiem – zaczadzenia – często dochodzi w domu. W Polsce wskutek zaczadzenia co roku umiera ok. 100 osób. Na zatrucie tlenkiem węgla są narażeni praktycznie wszyscy. Jak chronić się przed tym niebezpieczeństwem? 

Sposoby na ochronę przed zaczadzeniem – co robić?

Na początku każdego sezonu grzewczego dobrze jest zlecić specjaliście kontrolę systemu odpowiadającego na przykład za podgrzewanie wody. Inspekcja dotyczy takich elementów wyposażenia wytwarzających energię jak:

 • piece olejowe,
 • piece gazowe,
 • gazowe podgrzewacze wody,
 • kuchenki gazowe,
 • piekarniki,
 • suszarki gazowe,
 • naftowe ogrzewacze pomieszczenia,
 • kominki oraz piece na drewno.

Trzeba się przy tym upewnić, że przewody kominowe, a także same kominy nie są zapchane i są w dobrym stanie technicznym. Warto też się zastanowić nad nabyciem urządzeń, które odprowadzają spaliny na zewnątrz. Jeśli się nimi już dysponuje, również trzeba zlecić ich kontrolę i wykonać ewentualną konserwację.

Innym skutecznym rozwiązaniem jest też umieszczenie czujników tlenku węgla w tej części mieszkania, w której śpią domownicy. Należy też często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania – kuchnię i łazienkę wyposażoną w termy gazowe. Nie powinno się też spalać węgla drzewnego w domu, garażu czy innej zamkniętej przestrzeni. 

Czy czad jest zagrożeniem tylko w domu?

Warto też powiedzieć więcej o tym, czy czad jest zagrożeniem wyłącznie w przestrzeni domowej. Można tutaj wspomnieć nie o wnętrzu nieruchomości, ale o maszynie, która jest niejako związana swoją funkcją z korzystaniem z domu. 

Mowa tutaj o samochodzie. Jeśli garaż jest połączony z domem pozostawienie uruchomionego auta w garażu, nawet na moment i przy otwartych drzwiach garażowych, może doprowadzić do przedostania się tlenku węgla do części mieszkalnej domu. 

Może również dojść do zaczadzenia podczas przebywania w samochodzie przy włączonym silniku i bez odpowiednio działającego obiegu powietrza wewnątrz garażu.

Najczęstsze objawy zatrucia czadem

Dobrze też wiedzieć, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla. Najczęstsze symptomy zatrucia CO to: 

 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • osłabienie,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ból w klatce piersiowej,
 • dezorientacja. 

Są też wyjątki od tych objawów. Mają miejsce w przypadku osób, które śpią lub piły alkohol przed zetknięciem się z tlenkiem węgla. Mogą umrzeć przez zatrucie CO, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nie można zwlekać. Trzeba natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy, i zasięgnąć porady lekarskiej. Należy również zlecić kontrolę działania wszelkich urządzeń, z których może wydobywać się czad.

zdj. główne: Malachi Brooks/unsplash.com

vilarmonia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze materiały tapicerskie do foteli: Wybierz idealną teksturę
Najlepsze materiały tapicerskie do foteli: Wybierz idealną teksturę
W tym artykule omówimy kilka najpopularniejszych materiałów tapicerskich i pomożemy Ci znaleźć idealną teksturę dla Twojego fotela.
Jak zrozumieć i poprawnie odczytać dane z księgi wieczystej?
Jak zrozumieć i poprawnie odczytać dane z księgi wieczystej?
Podręcznik do zrozumienia danych z księgi wieczystej. Poznaj, jak prawidłowo odczytać informacje, jakie zawiera i jak mogą Ci pomóc w procesie zakupu nieruchomości.
Pokrowce na meble ogrodowe. Przygotuj się na zimę
Pokrowce na meble ogrodowe. Przygotuj się na zimę
Pokrowce na meble ogrodowe przydają się w każdym ogrodzie nie tylko w zimie. Pozwalają chronić meble ogrodowe przed odbarwieniami, nadmierną […]
Ostatnie wpisy