Polecamy
Bezpieczny dom – jak chronić się przed zaczadzeniem?
Systemy alarmowe

Bezpieczny dom – jak chronić się przed zaczadzeniem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania związków węglowodorowych, takich jak węgiel czy benzyna.

To zjawisko oznacza, że w spalaniu nie ma wystarczającej ilości tlenu do tego, żeby węgiel mógł w pełni zareagować i wytworzyć nie tlenek, a dwutlenek węgla, czyli CO2. Obecność tlenku węgla w powietrzu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Niestety do potencjalnego zatrucia tlenkiem – zaczadzenia – często dochodzi w domu. W Polsce wskutek zaczadzenia co roku umiera ok. 100 osób. Na zatrucie tlenkiem węgla są narażeni praktycznie wszyscy. Jak chronić się przed tym niebezpieczeństwem? 

Sposoby na ochronę przed zaczadzeniem – co robić?

Na początku każdego sezonu grzewczego dobrze jest zlecić specjaliście kontrolę systemu odpowiadającego na przykład za podgrzewanie wody. Inspekcja dotyczy takich elementów wyposażenia wytwarzających energię jak:

 • piece olejowe,
 • piece gazowe,
 • gazowe podgrzewacze wody,
 • kuchenki gazowe,
 • piekarniki,
 • suszarki gazowe,
 • naftowe ogrzewacze pomieszczenia,
 • kominki oraz piece na drewno.

Trzeba się przy tym upewnić, że przewody kominowe, a także same kominy nie są zapchane i są w dobrym stanie technicznym. Warto też się zastanowić nad nabyciem urządzeń, które odprowadzają spaliny na zewnątrz. Jeśli się nimi już dysponuje, również trzeba zlecić ich kontrolę i wykonać ewentualną konserwację.

Innym skutecznym rozwiązaniem jest też umieszczenie czujników tlenku węgla w tej części mieszkania, w której śpią domownicy. Należy też często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania – kuchnię i łazienkę wyposażoną w termy gazowe. Nie powinno się też spalać węgla drzewnego w domu, garażu czy innej zamkniętej przestrzeni. 

Czy czad jest zagrożeniem tylko w domu?

Warto też powiedzieć więcej o tym, czy czad jest zagrożeniem wyłącznie w przestrzeni domowej. Można tutaj wspomnieć nie o wnętrzu nieruchomości, ale o maszynie, która jest niejako związana swoją funkcją z korzystaniem z domu. 

Mowa tutaj o samochodzie. Jeśli garaż jest połączony z domem pozostawienie uruchomionego auta w garażu, nawet na moment i przy otwartych drzwiach garażowych, może doprowadzić do przedostania się tlenku węgla do części mieszkalnej domu. 

Może również dojść do zaczadzenia podczas przebywania w samochodzie przy włączonym silniku i bez odpowiednio działającego obiegu powietrza wewnątrz garażu.

Najczęstsze objawy zatrucia czadem

Dobrze też wiedzieć, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla. Najczęstsze symptomy zatrucia CO to: 

 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • osłabienie,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ból w klatce piersiowej,
 • dezorientacja. 

Są też wyjątki od tych objawów. Mają miejsce w przypadku osób, które śpią lub piły alkohol przed zetknięciem się z tlenkiem węgla. Mogą umrzeć przez zatrucie CO, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nie można zwlekać. Trzeba natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy, i zasięgnąć porady lekarskiej. Należy również zlecić kontrolę działania wszelkich urządzeń, z których może wydobywać się czad.

zdj. główne: Malachi Brooks/unsplash.com

vilarmonia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną lampę sufitową do kuchni – poradnik dla nowoczesnych wnętrz
Jak wybrać idealną lampę sufitową do kuchni – poradnik dla nowoczesnych wnętrz
Poznaj kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru lampy sufitowej do kuchni, aby zapewnić najwyższą funkcjonalność i estetykę dla nowoczesnych wnętrz.
Jakie właściwości wyróżniają panele szklane?
Jakie właściwości wyróżniają panele szklane?
Panele szklane to materiał o różnorodnych właściwościach i zastosowaniach. Są one coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach ze względu na swoją estetykę, wytrzymałość oraz funkcjonalność. W tym tekście przedstawione zostaną najważniejsze właściwości paneli szklanych.
Jak wybrać idealny kosz na bieliznę do Twojego domu?
Jak wybrać idealny kosz na bieliznę do Twojego domu?
Odkryj tajniki wyboru idealnego kosza na bieliznę, który dopasuje się do stylu i funkcjonalności Twojego domu. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się więcej!
Ostatnie wpisy