Polecamy
W duchu smart home – jak usprawnić salon?
Inteligentny dom

W duchu smart home – jak usprawnić salon?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Salon to najczęściej użytkowana przestrzeń w większości domów. Rozwiązania smart z zakresu IoT (Internet of Things – internet rzeczy) mogą sprawić, że zamieni się ona w jeszcze przyjemniejszą i bardziej komfortową. 

W skład internetu rzeczy mogą wchodzić zarówno zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego, jak i zaawansowane narzędzia przemysłowe czy mechaniczne. Oczywiście w kontekście salonu mówimy o pierwszej grupie wyposażenia – akcesoriach smart home do salonu.

Smart telewizor 

To prawdopodobnie pierwsze urządzenie z zakresu IoT, które domownicy decydują się dodać do salonu. Smart TV mają takie same funkcje jak standardowe produkty, jednak są uzupełnione o opcję połączenia z internetem. 

Wiele z produktów ma też wbudowane aplikacje i dostęp do sklepu, z którego można ściągać programy, np. do odtwarzania filmów czy sportowych wydarzeń na żywo.

Inteligentny termostat

Optymalna temperatura w pomieszczeniu jest kluczowa w kontekście komfortowego użytkowania. W tym przypadku pomocny może się okazać termostat sterowany zdalnie – z poziomu aplikacji. 

Urządzenia z tej kategorii wysyłają informacje na temat stanu i temperatury powietrza w mieszkaniu. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia sterowanie systemem np. za pomocą smartfona.

Oświetlenie sterowane zdalnie

To następne udogodnienie, z którego można korzystać w ramach technologii smart home. Warto się tutaj zastanowić nad zastosowaniem różnych rodzajów lamp, taśm LED i wielokolorowych żarówek. 

Dzięki takim urządzeniom użytkownik będzie w stanie dobrać odcień światła w pomieszczeniu, a także regulować stopień przyciemnienia i jasności. Pozwoli to nadać przestrzeni klimatu sprzyjającego relaksowi lub spotkaniu ze znajomymi.

Smart odkurzacz 

W ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Swoją konstrukcją przypominają roboty znane z filmów science fiction. Urządzenie wystarczy podłączyć do sieci Wi-Fi, a następnie uruchomić z poziomu smartfona. 

Sposób działania jest bardzo wygodny. Umożliwia włączenie odkurzacza nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Dzięki temu można uruchomić odkurzacz smart np. podczas przebywania na wakacjach i wrócić do czystego pomieszczenia. Średni zasięg pracy to ok. 19 metrów. 

Gniazdka włączane/wyłączane zdalnie

Inteligentne złącza mogą być sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej w domu. Podobnie jak smart odkurzaczem gniazdami można sterować zdalnie. To duże udogodnienie. 

Nie trzeba ręcznie odłączać każdego z urządzeń. Można to zrobić z poziomu smartfona, tabletu, a nawet komputera. Wyłączanie produktów przełoży się nawet na kilkaset złotych oszczędności w skali roku. 

Czy warto zdecydować się na urządzenia smart home do salonu?

Jest to opcja, którą na pewno warto rozważyć. Dzięki niej komfort przebywania w salonie tylko ulegnie poprawie, na przykład ze względu na oświetlenie, którym można sterować, czy zdalny termostat. 

Do atutów trzeba też zaliczyć efektywność energetyczną – możliwość przyciemniania lamp i wyłączenia gniazdek z poziomu smartfona, a także czystość – odkurzacz można włączyć nawet z pracy czy z auta. Dodatkowo rozwiązania smart home nie są drogie. Liczne akcje promocyjne dostawców sprzętu smart RTV i AGD sprawiają, że można je wdrożyć niedużym kosztem. Między innymi dlatego tak wiele osób decyduje się dodać je do swojego salonu.

zdj. główne: Jonas Leupe/unsplash.com

vilarmonia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Inteligentny sprzęt AGD – co powinno znaleźć się w Twoim domu?
Inteligentny sprzęt AGD – co powinno znaleźć się w Twoim domu?
W tym artykule przedstawimy kilka propozycji inteligentnego sprzętu AGD, który powinien znaleźć się w Twoim domu, aby uczynić go bardziej funkcjonalnym i efektywnym.
Taśmy specjalistyczne: Wielofunkcyjne narzędzia do różnorodnych zastosowań
Taśmy specjalistyczne: Wielofunkcyjne narzędzia do różnorodnych zastosowań
Taśmy specjalistyczne: Wielozadaniowe narzędzia dla branży, przemysłu i motoryzacji. Wszechstronność i niezawodność w jednym produkcie.
Praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika w ogrodzie
Praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika w ogrodzie
W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika, które pomogą Ci osiągnąć zdrowy i zielony dywan na Twoim podwórku.
Ostatnie wpisy