Polecamy
W duchu smart home – jak usprawnić salon?
Inteligentny dom

W duchu smart home – jak usprawnić salon?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Salon to najczęściej użytkowana przestrzeń w większości domów. Rozwiązania smart z zakresu IoT (Internet of Things – internet rzeczy) mogą sprawić, że zamieni się ona w jeszcze przyjemniejszą i bardziej komfortową. 

W skład internetu rzeczy mogą wchodzić zarówno zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego, jak i zaawansowane narzędzia przemysłowe czy mechaniczne. Oczywiście w kontekście salonu mówimy o pierwszej grupie wyposażenia – akcesoriach smart home do salonu.

Smart telewizor 

To prawdopodobnie pierwsze urządzenie z zakresu IoT, które domownicy decydują się dodać do salonu. Smart TV mają takie same funkcje jak standardowe produkty, jednak są uzupełnione o opcję połączenia z internetem. 

Wiele z produktów ma też wbudowane aplikacje i dostęp do sklepu, z którego można ściągać programy, np. do odtwarzania filmów czy sportowych wydarzeń na żywo.

Inteligentny termostat

Optymalna temperatura w pomieszczeniu jest kluczowa w kontekście komfortowego użytkowania. W tym przypadku pomocny może się okazać termostat sterowany zdalnie – z poziomu aplikacji. 

Urządzenia z tej kategorii wysyłają informacje na temat stanu i temperatury powietrza w mieszkaniu. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia sterowanie systemem np. za pomocą smartfona.

Oświetlenie sterowane zdalnie

To następne udogodnienie, z którego można korzystać w ramach technologii smart home. Warto się tutaj zastanowić nad zastosowaniem różnych rodzajów lamp, taśm LED i wielokolorowych żarówek. 

Dzięki takim urządzeniom użytkownik będzie w stanie dobrać odcień światła w pomieszczeniu, a także regulować stopień przyciemnienia i jasności. Pozwoli to nadać przestrzeni klimatu sprzyjającego relaksowi lub spotkaniu ze znajomymi.

Smart odkurzacz 

W ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Swoją konstrukcją przypominają roboty znane z filmów science fiction. Urządzenie wystarczy podłączyć do sieci Wi-Fi, a następnie uruchomić z poziomu smartfona. 

Sposób działania jest bardzo wygodny. Umożliwia włączenie odkurzacza nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Dzięki temu można uruchomić odkurzacz smart np. podczas przebywania na wakacjach i wrócić do czystego pomieszczenia. Średni zasięg pracy to ok. 19 metrów. 

Gniazdka włączane/wyłączane zdalnie

Inteligentne złącza mogą być sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej w domu. Podobnie jak smart odkurzaczem gniazdami można sterować zdalnie. To duże udogodnienie. 

Nie trzeba ręcznie odłączać każdego z urządzeń. Można to zrobić z poziomu smartfona, tabletu, a nawet komputera. Wyłączanie produktów przełoży się nawet na kilkaset złotych oszczędności w skali roku. 

Czy warto zdecydować się na urządzenia smart home do salonu?

Jest to opcja, którą na pewno warto rozważyć. Dzięki niej komfort przebywania w salonie tylko ulegnie poprawie, na przykład ze względu na oświetlenie, którym można sterować, czy zdalny termostat. 

Do atutów trzeba też zaliczyć efektywność energetyczną – możliwość przyciemniania lamp i wyłączenia gniazdek z poziomu smartfona, a także czystość – odkurzacz można włączyć nawet z pracy czy z auta. Dodatkowo rozwiązania smart home nie są drogie. Liczne akcje promocyjne dostawców sprzętu smart RTV i AGD sprawiają, że można je wdrożyć niedużym kosztem. Między innymi dlatego tak wiele osób decyduje się dodać je do swojego salonu.

zdj. główne: Jonas Leupe/unsplash.com

vilarmonia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie lampy dobrać do nowoczesnych wnętrz?
Jakie lampy dobrać do nowoczesnych wnętrz?
Odkryj najnowsze trendy w oświetleniu wnętrz i dowiedz się, jak dobrać lampy, które podkreślą styl Twojego nowoczesnego mieszkania.
Podstawowe narzędzia, które ułatwią pielęgnację twojego ogrodu
Podstawowe narzędzia, które ułatwią pielęgnację twojego ogrodu
Poznaj praktyczne metody i efektywne narzędzia, które wspomogą Cię w dbaniu o swój ogród. Wskazówki dla początkujących ogrodników oraz doskonałe pomysły dla tych bardziej zaawansowanych.
Jak wybrać odpowiednią kuchenkę dla twojej kuchni?
Jak wybrać odpowiednią kuchenkę dla twojej kuchni?
Odkryj praktyczne porady dotyczące wyboru kuchenki do twojej kuchni, które pomogą ci dopasować odpowiedni model do twoich potrzeb i stylu życia.
Ostatnie wpisy