Polecamy
Lampy solarne – najtańszy wariant oświetlenia zewnętrznego
Oświetlenie

Lampy solarne – najtańszy wariant oświetlenia zewnętrznego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach ogromną popularność zyskało zewnętrzne oświetlenie zasilane energią słoneczną, które łączy w sobie wydajność i atrakcyjny wygląd. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym modelom lamp i zasadzie ich działania.

Jak działa oświetlenie solarne?

Projektowanie opraw oświetleniowych na baterie słoneczne jest proste i niedrogie. Lampa składa się z wielu elementów, z których każdy pełni określoną funkcję. Główne z nich to:

 • moduł fotowoltaiczny (panel) na półprzewodnikach, odpowiedzialny za przemianę światła w energię elektryczną;
 • wbudowana bateria, która zapewnia akumulację i konserwację energii elektrycznej odebranej w ciągu dnia;
 • świecące elementy – lampy solarne zwykle wykorzystują żarówki LED, które zużywają minimum energii;
 • kontroler (przełącznik), czyli urządzenie sterujące trybem ustawień i optymalizujące proces ładowania/rozładowywania baterii. Zazwyczaj odpowiada również za automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia;
 • podpora, która ma różną formę i kształt w zależności od modelu lampy.

Plusy i minusy lamp solarnych

Główną zaletą takich lamp jest ich opłacalność. Ponieważ do działania nie potrzebują prądu, gazu czy innego źródła płatnej energii, koszty oświetlenia są znacznie obniżone. Oprócz tego plusy lamp solarnych to:

 • ekologiczność i mniejsze zużycie nieodnawialnych zasobów naturalnych; ponadto oświetlenie solarne nie emituje szkodliwych substancji i nie szkodzi ziemskiej atmosferze;
 • wygodna instalacja – lampy solarne nie wymagają podłączenia do przewodów lub sieci;
 • mobilność – urządzenia można swobodnie przenosić praktycznie w dowolne miejsce pod warunkiem, że mają tam dostęp do słońca;
 • wygodna kontrola – za pomocą kontrolera można ustawić tryb i godziny, w jakich mają działać lampy;
 • duży wybór – asortyment urządzeń oświetleniowych jest niezwykle bogaty. W sprzedaży można znaleźć modele różniące się mocą, rozmiarem, kształtem, wzorem, kolorem i in.

Jeśli chodzi o słabe strony lamp solarnych, to trzeba zacząć od ich zależności od słońca. Krótkie dni w okresie jesienno-zimowym czy pochmurna pogoda mogą sprawić, że urządzenie nie naładuje się wystarczająco. Oprócz tego baterie do lamp nie podlegają naprawie, a wadliwe sztuki wymagają po prostu wymiany.

Popularne modele lamp solarnych

Lampy solarne mogą mieć różnorodne kształty, kolory i style. Najczęściej spotykane modele to:

 • lampy ścienne mocowane na elewacji budynków i innych pionowych powierzchniach;
 • lampy wiszące – przypominają te ścienne, jednak mocowania pozwalają na ich zawieszenie niemal w dowolnym miejscu, np. na balustradach mostów, tralkach altan czy gałęziach drzew;
 • lampy parkowe – z reguły wykonane są ze stali nierdzewnej, mają podwyższony poziom odporności na wilgoć i dużą pojemność baterii;
 • lampy naziemne (trawnikowe) – mają małą nóżkę, którą wbija się bezpośrednio w ziemię. Najczęściej wykorzystywane są do podświetlania ścieżek i podjazdów, a także do dekoracyjnego oświetlania trawników;
 • lampy na słupach wysokie lub niskie, w postaci klasycznych latarni czy kul. Początkowo miały oświetlać duże przestrzenie miejskie, ale szybko zostały zaadaptowane w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu.

Oprócz tego często wykorzystywane są lampy dekoracyjne w różnych kształtach – zwierząt, kwiatów, postaci z bajek itp. Służą do podkreślenia najładniejszych miejsc w ogrodzie, na przykład wzniesienia, ozdobnego mostu czy fontanny.

Lampy solarne to rozwiązanie nowoczesne i ekonomiczne, a ich ogromny wybór sprawia, że na pewno każdy znajdzie wariant idealny dla swojego ogrodu czy działki.

Zdj. główne: laura adai/unsplash.com

vilarmonia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
BATERIA KUCHENNA Z WYCIĄGANĄ WYLEWKĄ – CZY WARTO W NIĄ ZAINWESTOWAĆ?
BATERIA KUCHENNA Z WYCIĄGANĄ WYLEWKĄ – CZY WARTO W NIĄ ZAINWESTOWAĆ?
O funkcjonalności każdej kuchni decyduje jej wyposażenie. Warto, aby oprócz nowoczesnych sprzętów AGD oraz mebli znalazł się w niej zlewozmywak i bateria kuchenna.
Umywalka do małej łazienki – kryteria wyboru
Umywalka do małej łazienki – kryteria wyboru
Podpowiadamy, jakie aspekty wziąć pod uwagę wybierając umywalkę do małej łazienki. Znajdź idealną umywalkę, która spełni twoje potrzeby i zaoszczędzi przestrzeń.
Tworzenie przytulnej atmosfery w pokoju dziecka dzięki funkcjonalnym dekoracjom
Tworzenie przytulnej atmosfery w pokoju dziecka dzięki funkcjonalnym dekoracjom
Odkryj inspirujące pomysły na stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w pokoju dziecka za pomocą funkcjonalnych dekoracji.
Ostatnie wpisy