Polecamy
Rekuperacja – co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do prac?
Instalacje

Rekuperacja – co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do prac?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Podstawą działania systemu jest rekuperator. Komponent odzyskuje ciepło z zanieczyszczonego powietrza znajdującego się w domu i ogrzewa nim świeże. Oprócz tego w rekuperatorze mogą być zamontowane dodatkowe filtry, które usuwają zanieczyszczenia, alergeny i smog z powietrza.

Sposób działania systemu rekuperacyjnego

Jak wspomniano wcześniej, centrum działania systemu jest rekuperator wyposażony w wymiennik ciepła. Wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy jest strumień świeżego powietrza, które pochodzi z zewnątrz, jest chłodny i zawiera zanieczyszczenia takie jak smog, pyły, kurz lub owady. Z kolei wywiewany strumień jest pełen dwutlenku węgla i wilgoci.

Jeden z najważniejszych etapów rekuperacji ma miejsce w wymienniku ciepła. Spotykają się w nim świeże i zanieczyszczone powietrze. To drugie wychodząc na zewnątrz, oddaje chłodniejszemu strumieniowi swoją temperaturę. Dzięki temu w środku pomieszczenia, w którym działa rekuperacja, powietrze jest świeże i ma odpowiednią temperaturę.

Ile trzeba zapłacić za instalację?

Zanim przystąpi się do prac związanych z instalacją systemu rekuperacyjnego, warto się dowiedzieć, ile trzeba zapłacić za instalację układu. Dokładna cena będzie zależeć od czynników takich jak dobrane urządzenia, charakterystyka nieruchomości czy wymagania finansowe przedsiębiorstwa zajmującego się montażem.

W przypadku powierzchni o metrażu ok. 100 m2 będzie to kwota w granicach 11 tys. złotych. Na wentylację mechaniczną najlepiej jest się zdecydować na etapie projektowania budynku, pozwoli to znacznie zredukować koszty.

Montaż systemu – o czym pamiętać?

Przy montażu systemu należy pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z ważniejszych jest umiejscowienie kanałów nawiewnych i wywiewnych. Najlepiej, żeby były zainstalowane w takich pomieszczeniach jak sypialnia, salon, korytarz czy gabinet. Dzięki temu w najważniejszych pokojach powietrze będzie miało najlepszą jakość. Otwory nie powinny być umieszczane w kuchni, WC, łazience, pokojach z kominkiem, garderobie i spiżarni.

Warto też się dowiedzieć, ile powietrza jest potrzebnego w poszczególnych pomieszczeniach. W kuchni jest to ok. 60 m3/h, w łazience 50 m3/h, a w pokojach zamkniętych 15 m3/h.

Serwis instalacji

Decydując się na system rekuperacyjny, trzeba też zwrócić uwagę na jego serwisowanie. Należy pamiętać o okresowej wymianie filtrów. Częstotliwość zależy od intensywności użytkowania instalacji. Zazwyczaj jest to od 1 do 2 razy w roku. Nowoczesne systemy zawierają alarmy, które przekazuje sterownik całego układu. Dzięki temu nie trzeba się martwić o to, że użytkownik zapomni o terminie wymiany.

Osoby, które zdecydują się na zamontowanie instalacji rekuperacyjnej, powinny też regularnie myć wymiennik, czyli komponent, w którym mieszają się świeże i stare powietrze. Trzeba wyjąć plastikową część z centrali wentylacyjnej. Kolejne kroki to oczyszczenie wymiennika pod bieżącą wodą, w misce lub wannie i wysuszenie. Należy to robić co najmniej dwa razy w roku.

Konieczne jest też wykonywanie przeglądu instalacji co 3 lata. Dzięki temu nie trzeba będzie się martwić o odpowiednią drożność systemu i czystość kanałów wentylacyjnych. Najlepiej zlecać tę czynność wyspecjalizowanym fachowcom.

Zdjęcie główne: Samuel Regan-Asante/unsplash.com

vilarmonia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drzwi do Twojego domu – jaki typ najlepiej się sprawdzi w tej roli?
Drzwi do Twojego domu – jaki typ najlepiej się sprawdzi w tej roli?
Badasz, jakie drzwi będą najlepsze do Twojego domu? Uzyskaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję. Sposób wyboru idealnych drzwi, porady ekspertów, kierunki trendów - wszystko w jednym artykule.\n
Jak zrozumieć i interpretować symbole używane w rysunkach technicznych?
Jak zrozumieć i interpretować symbole używane w rysunkach technicznych?
Poznaj znaczenie symboli wykorzystywanych w rysunkach technicznych. Dowiedz się, jak właściwie je interpretować, aby poprawić swoje umiejętności techniczne.
Poradnik ochrony i konserwacji drewna w domu i ogrodzie
Poradnik ochrony i konserwacji drewna w domu i ogrodzie
Poznaj tajniki pielęgnacji drewna w domu i ogrodzie. Praktyczne porady, jak dbać o drewno, aby służyło nam przez lata.
Ostatnie wpisy