Smart home to termin odnoszący się do takiej konfiguracji wyposażenia domu, w której właściciel jest w stanie automatycznie i w pełni zdalnie łączyć się z urządzeniami i sterować nimi oraz funkcjami nieruchomości. Ważnym elementem tego systemu są czujniki ruchu. W które z nich warto wyposażyć dom?
To system połączonych ze sobą urządzeń, które są sterowane przez jeden centralny punkt. Jest to zazwyczaj oprogramowanie zainstalowane w smartfonie, tablecie, konsoli do gier, komputerze lub laptopie.
Układ może się składać z takich części wyposażenia jak zamki do drzwi i bram, telewizor, termostat, urządzenia RTV i AGD, system monitoringu i światła, a także klimatyzacja czy nawadnianie ogrodu.
Użytkownik jest w stanie je włączać/wyłączać, ustawiać dokładne parametry działania, na przykład intensywność grzania lub chłodzenia, przełączać funkcje, zbierać informacje czy ustalać dokładny harmonogram uruchamiania się poszczególnych składowych systemu. Do takich komponentów zaliczają się m.in. czujniki. Opłaci się dowiedzieć, w które z nich warto wyposażyć nieruchomość.
Ogień jest jednym z największych zagrożeń dla nieruchomości. Jest w stanie szybko się rozprzestrzenić i w krótkim czasie wyrządzić ogromne szkody. Stanowi również zagrożenie dla życia i zdrowia. Nowoczesne rozwiązania obejmują technologie, które są w stanie błyskawicznie namierzyć zagrożenie, zaalarmować domowników, włączyć systemy przeciwpożarowe i powiadomić straż pożarną.
Warto również zainwestować w detektor tlenku węgla. CO jest niestety słusznie nazywany „cichym zabójcą”, ponieważ jest bezwonny i niewykrywalny dla człowieka. Dlatego dobrym pomysłem będzie kupno czujników, które w porę wychwycą nadmierne stężenie substancji w powietrzu, poinformują domowników i uruchomią dodatkową wentylację.
Dodatkiem do wspomnianych elementów wyposażenia może być czujnik jakości powietrza. Detektory są w stanie poinformować użytkownika systemu smart home o nadmiernej obecności pyłów, sadzy, kurzu czy zbyt dużej wilgotności lub za wysokiej temperaturze.
Sensor wykrywa ruch w wyznaczonym przez montującego obszarze. Ma to wiele zalet. Właściciel nieruchomości wie, kiedy na jej terenie pojawia się niepożądany obiekt oraz czy drzwi i okna są otwarte/zamknięte. Działanie czujnika wpływa również na oszczędność energii – oświetlenie pobiera prąd wyłącznie w razie potrzeby.
Atutem tego systemu jest też to, że można połączyć jego działanie z kamerami, detektorami temperatury, światła, wilgotności, wibracji czy promieniowania UV. Daje to wiele możliwości związanych z kontrolowaniem przestrzeni domowej.
To detektor, który sprawi, że profil energetyczny nieruchomości będzie wydajniejszy. Inteligentny termostat monitoruje temperaturę i wilgotność wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Wie również, w którym momencie domownicy przebywają na terenie nieruchomości i jaki stopień ciepła preferują.
Czujnik temperatury i ogrzewania dostosowuje swoje działanie do zachowania osób przebywających na co dzień w domu, a także jest w stanie ocenić, jakie pomieszczenia są przez nich używane najczęściej.
Dzięki temu wykorzystuje wyłącznie taką ilość energii, jaka jest potrzebna do spełnienia preferencji mieszkańców. Może to znacznie zredukować koszty związane z ogrzewaniem i przyczynić się do podniesienia jakości funkcjonowania w domu.
Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com