Polecamy
Jakie funkcje powinien mieć dobry piekarnik?
Sprzęt AGD

Jakie funkcje powinien mieć dobry piekarnik?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe funkcje piekarnika

Nowoczesne piekarniki kuchenne to urządzenia zaawansowane technicznie i wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Część z nich jest wspólna dla większości najpopularniejszych modeli, część jest stosowana wyłącznie w piekarnikach wyższej klasy. Do podstawowych funkcji piekarnika należy możliwość wyboru sposobu grzania.

W zależności od rodzaju przygotowywanej potrawy oraz indywidualnych preferencji ustawić można grzanie wyłącznie od góry, wyłącznie od dołu lub jednoczesne grzanie z góry i z dołu. Większość osób korzysta z ostatniej opcji, czyli grzania z wykorzystaniem grzałki górnej i dolnej.

Wśród podstawowych funkcji, jakie powinien mieć dobry piekarnik znajduje się także grill. Funkcja grilla polega na intensywnym nagrzewaniu potraw z góry. Przydaje się w szczególności podczas pieczenia mięs. Inną przydatną funkcją, którą można znaleźć w dobrych piekarnikach, jest termoobieg. Zastosowanie termoobiegu pozwala na równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza za pomocą wentylatora. Dzięki temu we wnętrzu piekarnika panuje jednolita temperatura.

Opcja ta przydaje się podczas wypiekania chleba lub ciast. W piekarnikach z termoobiegiem możliwe jest pieczenie kilku ciast jednocześnie. Do podstawowych funkcji dobrych piekarników zaliczyć można również obrotowy rożen. Urządzenia z tą funkcję pozwalają na przygotowanie całego kurczaka na dołączonym ruszcie.

Zaawansowane funkcje piekarnika

Poza funkcjami podstawowymi dobry piekarnik powinien być również wyposażony w funkcje zaawansowane. Ich rodzaj oraz ilość uzależniona jest od modelu oraz producenta sprzętu. Wśród dodatkowych opcji, które znaleźć można w piekarnikach jest m.in. termosonda. Termosonda to swego rodzaju czujnik umieszczany wewnątrz przygotowywanej potrawy. Kiedy temperatura wewnątrz potrawy osiągnie określony poziom, piekarnik samoczynnie się wyłączy. Stosowanie termosondy pozwala uniknąć przypalenia lub niedopieczenia przygotowywanych potraw.

W związku z tym, że podczas pieczenia na ścianach piekarnika osadza się tłuszcz oraz resztki jedzenia, wiele nowoczesnych urządzeń wyposażonych jest w funkcję samoistnego czyszczenia. Po uruchomieniu odpowiedniego programu piekarnik jest nagrzewany do temperatury sięgającej nawet 500 stopni Celsjusza. W tak wysokiej temperaturze spalane są nagromadzone wewnątrz piekarnika zanieczyszczenia. W ten prosty sposób można wyczyścić piekarnik oraz pozbyć się z jego wnętrza nieprzyjemnych zapachów. W zależności od wybranego modelu stosuje się czyszczenie pyrolityczne lub katalityczne.

Wśród ciekawych funkcji, które powinien mieć każdy dobry piekarnik, znajduje się również programator przygotowywanych potraw. Dzięki niemu w prosty sposób dostosować można długość oraz sposób grzania do rodzaju przygotowywanej potrawy. Funkcja ta znacząco ułatwia proces pieczenia. Jeżeli w domu znajdują się małe dzieci, warto zdecydować się na piekarnik wyposażony w funkcję blokady otwarcia drzwi oraz funkcję chłodnych drzwi.

Pierwsza opcja uniemożliwia dzieciom samoistne otwarcie nagrzanego piekarnika. Druga pozwala uniknięcia oparzeń wskutek dotknięcia obudowy piekarnika przez dziecko. Obie funkcje są bardzo przydatne i wydatnie poprawiają bezpieczeństwo korzystania z urządzenia.

vilarmonia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką podłogę położyć w kuchni?
Jaką podłogę położyć w kuchni?
Podłoga w kuchni to nie tylko uzupełnienie stylu i wystroju całego pomieszczenia, ale również praktyczny i trwały element.
Rury preizolowane podwójne: Idealne rozwiązanie dla efektywnej izolacji termicznej
Rury preizolowane podwójne: Idealne rozwiązanie dla efektywnej izolacji termicznej
Rury preizolowane podwójne: ochrona przed utratą energii i czynnikami zewnętrznymi. Dowiedz się więcej!
Inteligentne zastosowania domowej automatyki dla ekologicznego stylu życia
Inteligentne zastosowania domowej automatyki dla ekologicznego stylu życia
Poznaj inteligentne metody wykorzystania automatyki domowej, które pomagają promować ekologiczny styl życia. Dowiedz się, jak technologia może wpływać na ochronę środowiska.
Ostatnie wpisy