Polecamy
Aranżacja ogrodu. Jak zaplanować kącik wypoczynkowy?
Aranżacja

Aranżacja ogrodu. Jak zaplanować kącik wypoczynkowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród to oaza spokoju, miejsce relaksu i odpoczynku. Jak w prosty i ciekawy sposób zaaranżować kącik wypoczynkowy, który zapewni optymalny komfort i będzie cieszył oko?

Jak stworzyć przytulną strefę odpoczynku w ogrodzie?

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie powinien być komfortowo urządzonym miejscem, w którym przy kawie będziemy mogli czytać książki i magazyny, spędzać wolny czas z domownikami, czy przyjmować gości. 

Meble ogrodowe, huśtawki, hamaki, leżaki

Najważniejszy element przydomowej strefy relaksu to wygodne meble ogrodowe. W zależności od upodobań i budżetu możemy kupić zestaw z rattanu, technorattanu, wikliny, drewna lub aluminium (jeśli dysponujemy niewielką kwotą, w ostateczności możemy kupić meble zewnętrze z plastiku, które są tanie i łatwe w przenoszeniu, ale mogą się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury). Jeśli nasz ogród i taras są utrzymane w nowoczesnym stylu, dobrą inwestycją będzie zakup mebli z lekkiego i wytrzymałego aluminium; decydując się na zestaw składający się z modułów, w prosty sposób będziemy mogli zmieniać ich układ, jeśli tylko zechcemy. 

>> Zobacz także: Meble, które sprawdzą się na dużym tarasie

Zwolennicy klasyki, jednocześnie ceniący praktyczne rozwiązania będą zadowoleni z mebli wykonanych z rattanu syntetycznego, które również są mobilne, a ponadto bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Bez względu na to, jaki komplet wypoczynkowy kupimy, zwróćmy uwagę, aby miał poduszki z dużą ilością wypełnienia (zdejmowane pokrowce ułatwią utrzymanie poszycia w czystości). Warto również kupić kilka kolorowych poduszek ozdobnych, które ożywią zestaw i będą zachęcały domowników do odpoczynku. W ogrodowej oazie można wykorzystać również huśtawki, leżaki, hamaki i wiszące fotele, z których z radością będą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. 

kobieta z Kindle na hamaku
Photo by Perfecto_Capucine from Pixabay.com

Utwardzona nawierzchnia

Meble ogrodowe nie powinny być umieszczone bezpośrednio na trawniku, gdyż łatwo go w ten sposób zniszczyć i zdeptać. Jeśli dysponujemy przydomowym tarasem, ten problem nas nie dotyczy. Warto pomylić o utwardzeniu tej przestrzeni. Dobrze sprawdzi się nawierzchnia żwirowa z drewnianymi panelami, podłoże kamienne lub betonowe. 

Parasol lub pergola ogrodowa

Ogrodowa strefa relaksu powinna zapewniać ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dobrym sposobem na zapewnienie cienia w upalny dzień będzie zakup parasola ogrodowego wykonanego z nieblaknącego poliestru, który ma dodatkowo filtr UV. Jeśli nasze fundusze na to pozwalają, warto rozważyć inwestycję w nowoczesną pergolę tarasową, która dzięki solidnym, drewnianym lub aluminiowym profilom jest bardziej stabilna od parasola ogrodowego. Producenci oferują nam pergole z napędem ręcznym lub elektrycznym. Ich zaletą jest też duża odporność na wiatr (w zależności od klasy mogą zapewniać ochronę nawet do 49 km/h). Kolejny plus pergoli to gwarancja większej prywatności dla osób korzystających z tarasu (wariant z zasłonami skutecznie odgrodzi nas od reszty ogrodu i oczu wścibskich sąsiadów). 

Atrakcyjne nasadzenia, fontanna i oczko wodne

Czego jeszcze nie może zabraknąć w ogrodowym kąciku wypoczynkowym? Kreując przydomową przestrzeń, warto zadbać o atrakcyjne nasadzenia, które poza funkcją dekoracyjną mogą symbolicznie wyznaczać granicę od innych części ogrodu. Świetnie sprawdzą się w tej roli efektowne i nowoczesne trawy ozdobne takie jak kostrzewa sina, rozplenica japońska czy okazały miskant – obserwacja roślin, którymi porusza wiatr, fantastycznie wycisza i relaksuje, podobnie jak szum wydobywający się z fontanny czy oczka wodnego.

Oświetlenie 

Chcąc korzystać z kącika wypoczynkowego również po zmroku, warto zadbać o nastrojowe oświetlenie naszego zakątka – niedrogim i modnym pomysłem są lampiony i latarnie solarne, dzięki którym stworzymy wyjątkową atmosferę wokół domu. Pamiętajmy, aby stylistyka elementów oświetleniowych nawiązywała do ogólnej aranżacji naszego prywatnego zakątka.

Mikołaj Zieliński
Mikołaj Zieliński zajmuje się aranżacją wnętrz tworząc funkcjonalne i stylowe przestrzenie. Od początku swojej kariery koncentruje się na łączeniu estetyki z praktycznością, tworząc projekty, które są praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie ekologicznego domu przyszłości dzięki nowoczesnym technologiom
Jak dzięki innowacyjnym technologiom tworzyć ekologiczne domy przyszłości? Poznaj nowe trendy, które zmienią kształt budownictwa.
Szerszenie – jak zapobiegać pojawianiu się gniazd w twoim domu
Szerszenie – jak zapobiegać pojawianiu się gniazd w twoim domu
Poznaj sposób na kontrolę populacji szerszeni wokół twojego domu. Artykuł pomaga zrozumieć te owady i przedstawią techniki zapobiegania zagnieżdżaniu się.
Jak wybrać zestaw kieliszków na prezent?
Jak wybrać zestaw kieliszków na prezent?
Wybierz idealny zestaw kieliszków na prezent, z naszym przewodnikiem na temat różnych typów, stylów i materiałów. Dowiedz się, które kieliszki będą najlepszym prezentem dla twoich bliskich.
Ostatnie wpisy